Przejdź do głównej zawartości

FESTIWAL BEZPIECZNEJ MŁODOŚCI - PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ PROJEKTOWYCH

Dobiega końca realizowany przez Gminę Zaleszany projekt, którego celem była poprawa bezpieczeństwa jej młodych mieszkańców. Działania projektowe przeprowadzono na rzecz młodzieży z klas VII szkół podstawowych oraz II i III gimnazjalnych uczących się w szkołach w Turbi, Zbydniowie oraz Zaleszanach.  Łącznie w projekt zostało zaangażowanych ponad 60-ciu uczniów, zaś pośrednim wsparciem projektowym została objęta cała społeczność uczniowska w/w szkoł oraz ich rodzice.
            Działania służące osiąganiu celu projektowych były innowacyjne i zróżnicowane.  Za przykład tego typu działań można podać „Debaty Oxfordzie”. Jest to metoda edukacyjna adresowana do młodzieży, polegająca na kształtowaniu umiejętności dyskusji oraz obronie własnych argumentów. Młodzież ze szkół w Zaleszanach, Zbydniowie oraz Turbi w ramach projektu przeszła przez cykl szkoleń, w których przy pomocy doświadczonego trenera – Stanisława Baski –  podniosła własne kompetencje społeczne w zakresie debatowania. Po szkoleniach odbyły się eliminacje szkolne drużyn, które wyłoniły zwycięskie zespoły uczniów biorące następnie udział w Gminnych Debatach Oxfordzkich. Wszystko to odbyło się 1 grudnia 2017 r. podczas „Festiwalu Bezpiecznej Młodości” zorganizowanego w szkole w Turbi. Zwycięską drużyną okazała się grupa gimnazjalistów ze Zbydniowa. Dla zwycięzców ufundowano nagrody.
Podczas Festiwalu rozstrzygnięto również ogłoszone wcześniej konkursy plastyczne na plakat profilaktyczny pod hasłem „Stop przemocy w sieci” oraz „Dopalaczom mówimy – NIE”. Na w/w konkursy wpłynęło blisko 50 prac. Komisja w składzie: Jan Nowak, Stanisław Baska oraz Sebastian Nabrzeski wybrała najciekawsze prace, których autorzy zostali nagrodzeni. Pierwsze miejsca zdobyły: Magdalena Grzybowska z ZS w Zbydniowie oraz Izabela Kotwica z ZS w Zaleszanach. Rysunki posłużą do wystawy, która w przyszłości odwiedzi m.in. biblioteki gminne oraz lokalne szkoły.
„Festiwal Bezpiecznej Młodości” to również prezentacja dram teatralnych. Autorskie scenariusze o zabarwieniu profilaktycznym zostały zaprezentowane społeczności uczniowskiej szkół z terenu gminy, zaś dla aktorów ufundowano bilety wstępu do kina oraz do pizzerii.
Podczas Festiwalu nagrodzono także najbardziej aktywnych młodych mieszkańców gminy, którzy na specjalnie założonym blogu projektu wyrażali swe opinie i poglądy na tematy związane z dopalaczami czy też cyberprzemocą. Najaktywniejszym był uczeń ZS w Zaleszanach – Daniel Zieliński dla którego nagrodą był bilet do kina oraz kupon do pizzerii.
Realizowany projekt zawierał również elementy kształcenia młodych, nieformalnych liderów. Grupy uczniów, po uprzednim przeszkoleniu, organizowały i prowadziły zajęcia wśród rówieśników w obszarze profilaktyki. Dotyczyła ona bezpieczeństwa rozumianego jako wolność od używek, dopalaczy, narkotyków, alkoholu i papierosów oraz prawidłowych zachowań w sieci internetowej.
Wsparciem w realizacji projektu była pomoc partnerów: Katarzyna Bełzak ufundowała na rzecz młodzieży kilka kuponów do pizzerii, a Fundacja Fundusz Lokalny SMK zagwarantowała dla najlepszego mówcy Debat Oxfordzkich nagrodę rzeczową. Również ta instytucja pozarządowa z prezesem – Stanisławem Baską – udzieliła wsparcia merytorycznego w postaci doradztwa przy organizacji Debat.
            Poszukiwanie coraz to nowych form i sposobów oddziaływania na środowiska młodych w kontekście bezpieczeństwa oraz profilaktyki uzależnień jest wyzwaniem nie tylko dla środowisk szkolnych, ale również i samorządowych. Podjęta inicjatywa jest wyraźnym tego przykładem. Czy nastąpiła wymierna poprawa i wzrost poziomu bezpieczeństwa wśród młodzieży z terenu Gminy Zaleszany? Realizatorzy tej inicjatywy odpowiedzą sobie na to pytanie już niedługo przy pomocy badań ankietowych.

Powszechnie wiadomo, że poczucie bezpieczeństwa jest gwarantem prawidłowego rozwoju osobowości u dzieci i młodzieży. Warto o nie zadbać we wszelki, możliwy sposób. Projekt „Bezpieczna Młodość w Gminie Zaleszany” jest przejawem troski lokalnego samorządu gminnego w obszarze poprawy bezpieczeństwa młodzieży z Gminy Zaleszany. 











Komentarze

  1. Jestem dumny z tego, że mogłem uczestniczyć w takim projekcie.

    OdpowiedzUsuń
  2. My też się cieszymy z Twojego zaangażowania w działania projektowe ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

FORUM DYSKUSYJNE - NARKOTYKI I DOPALACZE

Zachęcamy wszystkich uczniów do AKTYWNEGO UCZESTNICTWA w FORUM DYSKUSYJNYM na temat informacji zawartych w filmie, a także zadawania nurtujących pytań.

FORUM DYSKUSYJNE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA W SZKOLE

13 listopada 2017 r. w szkołach objętych projektem prezentowany był film dotyczący bezpieczeństwa w szkole i właściwych sposobów reagowania w przypadku ataku terrorystycznego. Zachęcamy wszystkich uczniów do AKTYWNEGO UCZESTNICTWA W FORUM DYSKUSYJNYM na temat przydatnych treści i wskazówek zawartych w filmie, a także zadawania nurtujących pytań. NA OSOBY Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ KOMENTARZY CZEKAJĄ NAGRODY! Komentarze mogą umieszczać osoby posiadające konto na Gmailu pod poniższym postem.

Kilka słów o projekcie...

Oryginalnym pomysłem na podniesienie poziomu szeroko rozumianego bezpieczeństwa na rzecz młodych mieszkańców Gminy Zaleszany może pochwalić się lokalny samorząd. Na realizację projektu pn. „Bezpieczna młodość w Gminie Zaleszany” otrzymał on dotację w wysokości blisko 15 tyś. PLN. Środki na inicjatywę profilaktyczną zostały przyznane z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt potrwa od września do grudnia 2017 r. Gmina Zaleszany za swój pomysł profilaktyczny została rekomendowana przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie do finansowania w/w inicjatywy przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Działania projektowe będą prowadzone na rzecz młodzieży z klas VII szkół podstawowych oraz II i III gimnazjalnych uczących się w szkołach w Turbi, Zbydniowie oraz Zaleszanach.  Łącznie bezpośrednio w projekt zost